Izgulējumu kopšana
Trūce ir ādas, zemādas un dziļāko audu bojājums, kas attīstās traucētas asinsrites, nepietiekamas skābekļa un barības vielu piegādes dēļ dažādām ķermeņa daļām. Vietās, kur tiek nospiesti ādas mīkstie audi, veidojas spraugas. Izgulējumi visbiežāk veidojas krustu un astes kaula, sēžas un augšstilba kaula, potītes, papēža zonās, bet var atrast arī visās pārējās ķermeņa daļās, piemēram, pakausī, lāpstiņās, elkonī, plecos. , mugurkauls utt.
Kāpēc rodas izgulējumi?
Sēžam vai guļam tiek nospiesti mīkstie audi un asinsvadi. Spiediena dēļ tiek traucēta asins piegāde audiem. Ja tas turpinās ilgstoši, rodas audu išēmija (anēmija), kā rezultātā mīkstie audi var nomirt barības vielu trūkuma dēļ. Tad tajā vietā veidojas izgulējumi. Izgulējumi parasti parādās ādā un audos kaulainās vietās, īpaši, ja pacients ir tievs. Veselīgi cilvēki izvairās no izgulējumiem, mainot savu stāvokli.
Nepilnības rodas pacientiem, kuri ir slimi, slimības noguruši un ilgstoši nekustīgi. Taču izgulējumi dažkārt nomoka cilvēkus, kuru ādu nospiež ģipsis, protēze vai ortopēdiska ierīce.
Spiediens audos ir galvenais izgulējumu cēlonis. Taču izgulējumi veidojas arī berzes vai stiepšanās dēļ, piemēram, gultā sēdošam pacientam pamazām slīdot guļus stāvoklī. Nepietiekamas pacienta higiēnas dēļ spraugas veidosies ātrāk.
Zaudējuma pazīmes
Pirmā izgulējumu pazīme ir ādas apsārtums. Viegli piespiežot ādu līdz bālai un pēc tam to atlaižot, tas apsārtīs, un tas liecina, ka ir bojāta mikrocirkulācija. To, ka izgulējumi sāk veidoties, sapratīsim, kad minētais ādas apsārtums nepazūd ilgāk par pusstundu. Vēlākajos posmos veidojas virspusēja brūce, āda izskatās noberzta, tulzna. Arī vēlāk brūce padziļinās, čūla aptver ne tikai zemādas audus, bet arī muskuļus un kaulus.
Ārstēšana
Brūču ārstēšana galvenokārt ir vērsta uz spiediena samazināšanu uz bojāto ķermeņa zonu, jo tas var palīdzēt normalizēt asins plūsmu uz brūci. Pareiza ādas higiēna un tīrība, un, parādoties brūcēm, to pareiza ārstēšana atvieglos pacienta stāvokli un galu galā izārstēs izgulējumus. Zilumus ārstē ar ziedēm, ultravioletajiem stariem, reizēm operē. Un pareiza pacientu aprūpe ir labākais profilakses pasākums.
Dziedējošā brūce izskatās gaiši rozā. Lai brūce labāk sadzītu, tai vienmēr jābūt tīrai un mitrai, jo silta un mitra vide ir ideāla brūču dzīšanas vide. Brūces pārsiešana ir ieteicama ne biežāk kā reizi dienā, lai brūce netiktu atdzesēta un izžuvusi. Jo mazāk pārsēju, jo ātrāk sadzīst brūce.
Padomi, kā rūpēties par pacientu ar izgulējumiem:
- Mainiet pacienta palīglīdzekli, vēlams ik pēc 2 stundām. Neceliet augstu gultas galvu, atstājiet pacienta kājas kādu laiku saliektas. Izmantojiet īpašus matračus, rullīšus, riteņus utt.
- Uzmanīgi novērojiet pacienta ādu, īpaši kaulainās vietās, kur ir lielāks izgulējumu risks. Ādai jābūt sausai, jo mitra āda tiek vieglāk bojāta. Ja pacients stipri svīst, nomainiet drēbes biežāk.
- Pārliecinieties, vai pacienta ēdiens ir pilnvērtīgs, vai netrūkst olbaltumvielu (tiem jābūt vismaz 20%), vai viņš dzer pietiekami daudz šķidruma, lai izvairītos no dehidratācijas. Ja pacients ir ļoti noguris, barojiet viņu biežāk, mazās porcijās. Pārtikai vajadzētu saturēt arī pietiekami daudz vitamīnu, īpaši C, cinka un dzelzs.
- Rīkojieties ar faktoriem, kas kairina ādu: mēģiniet padarīt gultas veļu mīkstu, tīru, dabīgu šķiedru, bez grumbām. Skatieties, lai pacients nepārkarst, nepārklājiet pārāk silti. Mazgājot izmantojiet maigus, nekairinošus līdzekļus.
- Pacienta sviedri, urīns un izkārnījumi kairina ādu, palielinot izgulējumu risku. Tāpēc pareiza ādas higiēna ir ļoti svarīga.
- Pareizi kopt izgulējumus, lietot speciālus krēmus, ziedes . Pacients katru dienu jāmazgā un jātīra ar tīru, mitru dvieli, kas samērcēts dezinfekcijas līdzekļos . Aizsargājiet brūci, veiciniet dzīšanu, ārstējiet infekciju un noņemiet atmirušos audus.
Atrašanās vieta
© Visas tiesības aizsargātas, EGIS PHARMACEUTICALS PLC pārstāvis. Reklāmas devējs: EGIS Latvia SIA